Už sveikesnį rytojų-šiandien

TARPTAUTINĖ NERŪKYMO DIENA

 Tarptautinė nerūkymo diena yra minima kiekvienų metų lapkričio mėnesio3 savaitę. Ši diena yra puiki proga atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui.

Rūkymas yra susijęs su lūpų, burnos ertmės ir ryklės, gerklų, trachėjos, bronchų ir plaučių piktybiniais navikais, kraujotakos ir kvėpavimo sistemų ligomis. Pasyvus rūkymas taip pat kelia pavojų sveikatai, kadangi tabako dūmuose yra medžiagų, kurios laikomos kancerogeninėmis.

Nors dūmai gali būti nematomi ir bekvapiai, jie gali likti ore iki penkių valandų, tad užterštu oru kvėpuojantiems asmenims didėja rizika susirgti plaučių vėžiu, lėtiniais kvėpavimo sutrikimais ir sumažinti plaučių funkcionavimą.

Veikia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento sukurta internetinė svetainė nerukysiu.lt , kurioje pateikiama informacija apie pagalbą metantiems rūkyti.

Ar žinojote, kad Tarptautinėje ligų klasifikacijoje (TLK) rūkymas priskiriamas prie psichikos ir elgesio sutrikimų naudojant tabaką?

Kodėl žmonės rūko? Mokslininkų teigimu, tai stimuliuoja malonius pojūčius tam tikruose smegenų centruose, tačiau tai kas sukelia trumpalaikį malonumą yra atsakingas ir už ilgalaikes neigiamas pasekmės… Rūkant tampama priklausomu, o pajusti malonumą didėjant organizmo tolerancijai su laiku darosi vis sunkiau ir sunkiau.

Įvairių tyrimų duomenys rodo, kad nuo rūkymo sukeliamų ligų miršta apie pusė visų rūkančiųjų. Anksčiau laiko mirtis Lietuvoje dėl įvairių rūkymo sukeliamų ligų pasiglemžia daugiau nei  7.000 gyventojų.

Jeigu kiekvieną kartą prieš užtraukiant dūmą pagalvotume, kad kiekviena cigaretė yra iškeičiama į vieną gyvenimo dieną, ar priimtume tą patį sprendimą – rūkyti? Manoma, kad rūkoriai gyvena vidutiniškai 10 metų trumpiau už tuos, kurie nerūko…

Kiekviena diena yra tinkama mesti rūkyti. Neapgaudinėkime savęs, kad rūkymas padeda įveikti stresą. Stresą galite įveikti Jūs, o ne cigaretės.

Apie rūkymo žalą susipažinkite čia:

https://www.youtube.com/watch?v=rV2QiI2UBIw

https://www.youtube.com/watch?v=j4QmGy98pks

Paruošė socialinė pedagogė Rita Borta