Spalio 5-11 dienomis vyksta pasaulinė disleksijos savaitė

„Go Red for Dyslexia“ (liet. „Tapk raudonu dėl disleksijos“) – tai tarptautinė iniciatyva, nuo 2015 m. kasmet spalio pirmąją savaitę skelbiama visame pasaulyje. Šiai iniciatyvai pasirinkta raudona spalva, nes dažniausiai tokia spalva sąsiuviniuose žymimos klaidos.

Kviečiame „Vyturio“ progimnazijos bendruomenę reikšti  solidarumą žmonėms, turintiems disleksiją, domėtis šiuo skaitymo ir mokymosi sutrikimu bei palaikyti visus, turinčius šį sutrikimą. Junkimės prie pasaulinės iniciatyvos „Go Red for Dyslexia“ kartu ir atkreipkime dėmesį į tūkstančius Lietuvos vaikų.

Maloniai kviečiame į mokyklą ateiti vilkint raudonus rūbus ar turėti kitą raudoną akcentą ir taip palaikyti šią „nematomą“ ypatybę turinčius žmones.

Disleksija – tai skaitymo sutrikimas,  kuris priskiriamas genetinių ir neurologinių ligų grupei. Jis pasireiškia apsunkintu (grafiniais simboliais, raidėmis ar skaičiais) išreikštos informacijos priėmimu ir analizavimu. Kai pradedama skaityti ir rašyti, mokinys:

1) sunkiai ir lėtai skaito, nes neatpažįsta/neatkoduoja raidžių;

2) skaitydamas sukeičia  raides, skiemenis ar spėlioja;

3)  painioja panašias raides;

4) rašto darbuose daug klaidų (painiai jungia raides,  sunku greitai garsą susieti su raide);

5) sunku suprasti perskaitytą tekstą, papasakoti;

6) pakitęs erdvinis suvokimas;

7) sunku suprasti laiko  sąvokas, jų seką;

8) skaitymo ir rašymo įgūdžiai įsisavinami nuo bendraamžių atsiliekant maždaug apie 2 metus.

Nepateisindami tėvų ir mokytojų lūkesčių, šie vaikai patiria nuolatinį nesėkmės jausmą,  yra įsitempę, laukdami eilinio negatyvaus vertinimo,- raudonu rašikliu sąsiuvinyje sužymėtų klaidų.  

Nebijokime raudonos spalvos, nebijokime klaidų!

Logopedė N. Mandeikienė, Specialioji pedagogė L. Domarkienė, Specialioji pedagogė-logopedė I.Ruzginienė