Liepos 3-ioji – Tarptautinė diena be plastikinių maišelių

Ši diena skirta skatinti vartotojų sąmoningumą, raginama bent vieną dieną per metus išsiversti be plastikinių maišelių, kviečiama įsigilinti, kokią milžinišką žalą mūsų Žemei padaro kasdien viso pasaulio gyventojų naudojama prekė.

Vietoje jų rinktis aplinkai draugiškesnes alternatyvas:

– Jei nereikia – neimti. Paėmus plastikinį maišelį – naudoti daug kartų.

– Rinktis popierinį maišelį. Rudo popieriaus, nepadengti plastiku maišeliai suyra, gali būti kompostuojami arba perdirbami.

– Naudoti medžiaginius maišelius, pagamintus iš natūralių medžiagų: drobės, kanapių pluošto, bičių vaško pluošto, ir pan.. Apskaičiuota, kad vienas kokybiškas medžiaginis maišelis per visą jo naudojimo laiką, pakeičia apie 1000 plastikinių maišelių.

– Visada turėti medžiaginį maišelį. Darbiniame stalčiuje, striukės kišenėje, rankinėje ar kuprinėje.

– Pintinės – ne tik močiutėms ir seneliams! Plastikinis maišelis atrodo pigiai ir neestetiškai, o pintinė simbolizuoja ilgaamžiškumą ir tvarumą.

– Pasisiūti savo maišelį biriems produktams. Naujam gyvenimui prikelti senas drobines staltieses ir užuolaidas – iš jų pasiūtuose maišeliuose galima sverti birius produktus.

Bent vieną dieną išsiverskime be plastikinių maišelių ir vietoje jų rinkimės aplinkai draugiškesnes alternatyvas!

Nepraeikite pro numestą šiukšlę. Kiekviena pakelta plastiko atlieka padės mūsų Žemei kvėpuoti!

Pokyčius pradėkime jau šiandien!

Faktai ir statistika:

– Maždaug 80-imt procentų jūrų taršos sudaro plastikiniai maišeliai, kiekvieną minutę pasaulyje yra sunaudojama maždaug milijonas plastikinių maišelių, o per metus europietis sunaudoja apie jų apie 500. 

– 1974 metais vienas gyventojas per metus panaudodavo maždaug du kilogramus plastiko. Šiandien, šis skaičius išaugo iki 43 kilogramų. Jeigu plastiko naudojimo kiekis ir toliau augs tokiu tempu, 2050 metais pasaulyje bus apie 12 milijardų metrinių tonų plastiko atliekų.

– Nuo 1950 metų pasaulyje buvo pagaminta apie 8.3 milijardo tonų plastiko. Tik 9 procentai plastiko perdirbti. Toks skaičius prilygsta 800 tūkstančių Eifelio bokštų. 

– 73 procentai šiukšlių paplūdimiuose yra plastikas. Tai buteliai, butelių kamšteliai, vyniojamasis popierius maistui, cigarečių filtrai, maišeliai, plastikinė  tara.

– Pasaulyje kiekvieną minutę yra panaudojama maždaug 2 milijonai plastikinių maišelių.

– Plastiko prarijimas kasmet nužudo 1 milijonų jūrinių paukščių ir šimtus tūkstančių gyvūnų. 90 procentų visų šių gyvūnų savo skrandyje turi plastiko dalelių. Vandenyje esantis plastikas yra į smulkias dalis, kurias vėliau praryja žuvys ir kiti jūros gyviai.

Plastiko yra ne tik jūrose, vandenynuose, upėse. Jo yra ir mūsų organizmuose: plastikui patenkant į vandenis, jį ryjant jūrų gyvūnams, jis gali patekti į žmogaus organizmą per maisto grandinę. Mikroplastiko dalelės  patenka į maistą ir per pakuotes. Teigiama, kad kiekvieno valgio metu suvartojame apie 100 mikroplastiko dalelių (Bettina Liebmann, Philippui Schwabl, et all, Detection of Various Microplastics in Human Stool: A Prospective Case Series,2018).

Parengė Visuomenės sveikatos specialistė L. Domarkienė